معاون منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: دو هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی رودبار جنوب و قلعه‌گنج در نیمه دوم سال جاری با اعتبار بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال مالچ پاشی می شود.
کد خبر: ۴۹۲۷۴۴
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲ 12 September 2017
به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان، علی قادری اظهار داشت: منطقه جنوب کرمان دارای یک‌ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۷۳۵ هکتار عرصه بیابانی است که بیش از ۱۹۱ هزار هکتار آن را کانون‌های بحرانی فرسایش بادی تشکیل می‌دهند، قسمت اعظم این مناطق در حوزه تالاب جازموریان قرار دارد که تولیدکننده ۲۵ درصد از گرد و غبار داخل کشور است.

وی بیان داشت: به منظور تثبیت پهنه‌های ماسه‌ای، شن‌های روان و کنترل فرسایش بادی تاکنون فعالیت‌های گسترده‌ای مانند عملیات بیولوژیک «نهال‌کاری و بادشکن زنده»، بیومکانیک «مدیریت هرزآب توأم با نهال‌کاری»، ترسیب کربن و توانمندسازی جوامع محلی انجام شده که از جمله مهم‌ترین اقدامات مؤثر و کارآمد در راستای تحقق اهداف فوق عملیات مالچ‌پاشی است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان ادامه داد: تا پایان سال ۹۵ تولید یک میلیون و ۱۰۰ هزار اصله نهال کنار، کهور، کرت و اسکنبیل، احداث دو هزار و ۳۶۳ کیلومتر بادشکن زنده، اجرای نهال‌کاری در سطح دو هزار و ۱۹ هکتار، مدیریت هرزآب در سطح هفت هزار و ۹۸۸ هکتار و پروژه تعمیم ترسیب کربن در سطح ۱۲ روستای بخش جازموریان از توابع شهرستان رودبار انجام شده است.

قادری تصریح کرد: در این راستا بر اساس برنامه‌ریزی و رایزنی‌های انجام شده، حدود ۲ هزار هکتار از عرصه‌های مستعد بیابانی شامل تپه‌ها و پهنه‌های ماسه‌ای در شهرستان‌های رودبار جنوب و قلعه‌گنج در نیمه دوم سال جاری با اعتبار بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال از محل قانون بودجه سال ۹۶ کل کشور زیر پوشش عملیات مالچ‌پاشی توأم با نهال‌کاری قرار می‌گیرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار