مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان مقام اول سطح زیر کشت پسته، گردو، خرما و کرک را در کشور دارد گفت: هشت هزار میلیارد تومان ارزش تولیدات محصولات کشاورزی استان در سال است.
کد خبر: ۶۱۸۲۶۴
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰ 12 June 2018

عباس سعیدی امروز صبح در بازدید نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان از اداره کل جهاد کشاورزی به مناسبت هفته جهاد کشاورزی به مناسبت هفته جهاد کشاورزی اظهار داشت: 21 تا 27 خردادماه هر سال به‌عنوان هفته جهاد کشاورزی نامگذاری شده است.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا گفت: جهاد کشاورزی استان بیش از 89 نفر شهید، 362 جانباز در دوران دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه بیش از 22 هزار خانواده عشایری در استان کرمان داریم که با بیش از دو میلیون راس دام سبک کار دامداری و تامین گوشت در استان را انجام می‌دهند افزود: امنیت غذایی مهمترین وظیفه جهاد کشاورزی است و آنچه که سر سفره مردم قرار می‌گیرد باید سالم باشد تا آینده کشور دچار چالش نشود.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی استان در توسعه اقتصادی بسیار موثر است و اگر غذای ارزان نداشته باشیم کالاهای باکیفیتی هم نخواهیم داشت بیان کرد: بخش کشاورزی همیشه ثروت‌آفرین بوده است.

سعیدی با بیان اینکه تامین مواد اولیه بخش صنعت نیز در بسیاری از کارخانجات از بخش کشاورزی انجام می‌شود گفت: 450 هکتار سطح زیر کشت محصولات کشاورزی استان در شمال است.

وی با اشاره به ینکه یک چهارم باغات کشور در کرمان واقع شده است و پنج درصد مساحت استان را مراتع کشاورزی تشکیل می‌دهند افزود: هشت هزار میلیارد تومان ارزش تولیدات محصولات کشاورزی استان در سال است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه 30 درصد جمعیت شاغل استان در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند عنوان کرد: استان کرمان مقام اول سطح زیر کشت پسته، گردو، خرما و کرک را در کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در استان 60 درصد افزایش پیدا کرده است گفت: بیش از 37 درصد از کل اراضی کشاورزی در شمال استان تحت پوشش آبیاری قطره‌ای قرار گرفتند.

سعیدی با بیان اینکه تغییر الگوی کشت در برنامه‌ای پنج ساله در چهار محصول از جمله گل محمدی، زرشک، گیاهان دارویی و زعفران در برنامه است افزود: بیش از 95 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود و زعفران یک محصول اقتصادی و کم آب است و توسعه کشت محصول زرشک از 26 هکتار به 145 هکتار در سال رسیده است.

در این دیدار حجت‌الاسلام علی ایمانی‌تبار مسئول نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه گل محمدی از محصولات کم آبی است اظهارداشت: به‌دنبال تغییر الگوی کشت در استان هستیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان افزود: اداره جهاد کشاورزی با وجود تعداد شهدای زیادی که از این اداره تقدیم اسلام شده است با سایر دستگاه‌های اداری متفاوت بوده و از فضایی معنوی برخوردار است.

وی تصریح کرد: اهمیت بخش کشاورزی آنقدر زیاد است که رهبر معظم انقلاب در سال 82 فرمودند بخش کشاورزی برای ما بسیار مهم است و دلیل آن مهم بودن امنیت غذایی است و یک بخش ویژه و استثنایی است و از طلا و نفت هم مهمتر است.

منبع: تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار