مردم مذهبی کرمان از دیرباز سنت ها و آداب مخصوصی برای بزرگداشت و عزاداری در ایام محرم داشته اند. هر کدام از مناطق و گروه های مختلف قومی از جمله زرتشتیان رسم و آداب قابل توجهی دارند.
کد خبر: ۶۵۴۱۵۴
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۵ 11 September 2018

به گزارش تابناک کرمان، در هر یک از مناطق استان کرمان مراسم های عزاداری مطابق با سنت آداب و رسوم مردم منطقه برگزار می شود و هر کس بنا به توانش سعی دارد یاد و سیره امام شهید و 72 تن از یارانش را زنده نگه دارد.

 مردمان کرمان اما از دیر باز سنتهای دیرینه ای در ایام سوگواری امام حسین(ع) داشته اند و امروز نیز عزاداری ها در مسیر همان سنتها در حال انجام است.مراسم‌های سنتی از جمله«چل منبرون» که همان چهل منبران است، بنی اسد، طبخ آبگوشت امام حسینی، عزاداری در خانه سید خشرو، صفه عزاخانه و… در محله‌های تاریخی شهر کرمان هر ساله برگزار می‌شود.

مراسم زرتشتیان برای سوگواری امام حسین (ع)
زرتشتیان کرمان احترام خاصی برای برگزاری سوگواری امام حسین (ع) قائل هستند و مراسم ویژه ای هم برگزار می کنند. زنان و مردان با پوشیدن لباس سفید در آتشکده برای امام حسین(ع) و یاران او به سوگواری و عزاداری می پردازند.
زرتشتیان امام حسین(ع) را داماد ایرانی ها می دانند و به همین دلیل به امام سوم شیعیان افتخار می کنند. در روز عاشورا زرتشتیان با پختن غذای قیمه مانند هم وطنان کرمانی نذری می دهند.
زرتشتیان با خواندن دعا و طلب ادامه راه آزادگان دنیا مراسم خود را برگزار می کنند.
زرتشتیان کرمان امام حسین(ع) را سرور آزادگان جهان می دانند.

چهل منبرون

روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی حال و هوای خاصی در اکثر شهرها و روستاهای استان کرمان حاکم است. در این ایام عزاداری مردم به اوج خود می‌رسد، زن و مرد، پیر و جوان، کودک و خردسال خود را ملزم به شرکت در آیین‌ها می‌دانند. برگزاری مراسم چهل منبرون در شب‌های تاسوعا و عاشورای حسینی یکی از مراسم و سنت‌های شاخص مردم کرمان در ماه محرم است. مردم کرمان در شام غریبان در چهل تکیه و منبر به یاد شهدای عاشورا شمع روشن می‌کنند. در این مراسم ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت با در دست داشتن شمع با پای برهنه به چهل مجلس عزاداری تکیه، حسینیه یامسجد می‌آیند و در هر یک از این مکان‌ها شمعی روشن می‌کنند.

سوگواری در روستاها

مراسم تعزیه در کرمان و روستاهای هوتک، محی آباد از توابع کرمان به شکل کامل واقعه کربلا در تاسوعا و عاشورا انجام می‌شود. این مراسم که به وسیله افراد بومی هر روستا انجام می‌شود، باعث جذب هزاران گردشگر مذهبی از دیگر نقاط استان می‌شود. در این تعزیه‌ها مراحل واقعه کربلا از ظهر عاشورا تا شام غریبان برای مردم به نمایش در می‌آید.

سینه زنی

از دیگر رسوم کرمانی‌ها به خصوص در شهرستان کوهبنان تشکیل دسته‌های سینه زنی “یا عباسی” است که به صورت کفن پوش در روزهای تاسوعا و عاشورا با نوای “جانم فدای عباس (ع)” در میان عزاداران و سایر هیئت‌های سینه زنی و زنجیر زنی حضور دارند. با پای برهنه راه رفتن در روز عاشورا به خاطر همدردی با اسیران کربلا نیز در سطح استان کرمان مرسوم است.

علم گردانی

علم گردانی و عاشوری دادن از دیگر سنت‌های مردم کرمان است در این آیین افراد معتمد محلی علم‌هایی را که از چوب و پارچه ساخته شده است، حمل می‌کنند و از این طریق نذورات مردم را جمع آوری می‌کنند.

آش بلغوری

در روز تاسوعا و عاشورا تقریباً در تمامی تکیه‌ها و حسینیه‌ها گوسفند ذبح می‌کنند که صرف انجام پذیرایی با عنوان آب گوشت امام حسین (ع) از عزاداران می‌شود. از دیگر سنت‌های مردم کرمان که قدمت طولانی دارد، دادن “عاشوری” یا “آش بلغوری” است. خانواده‌هایی که یک سال از درگذشت عزیزشان نگذشته باشد در دهه اول محرم به ویژه تاسوعا و عاشورا این آش را پیش از طلوع آفتاب می‌پزند و بین مردم محله تقسیم می‌کنند.

پرسه امام

در روزهای یازدهم تا سیزدهم محرم مراسم “پرسه امام” اجرا می‌شود و گروهی به نام بنی اسد که صورت خود را پوشانده‌اند، مراسم خاک سپاری شهدای کربلا را به صورت نمادین برگزار می‌کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار