بعد از گذشت 40 سال در ایران قانونی دیدین برای حمایت از خبرنگاران؛
روزنامه اعتماد، روزنامه مردم سالاری و روزنامه ابتکار روزنامه اصلاح طلب و مدیر مسئول آنها سه تن از نمایندگان مجلس هستند این روزنامه ها را ورق بزنید آیا با فساد مبارزه کرده‌اند؟ آیا روزنامه ایران در مورد پرونده حسین فریدون صحبت کرده است؟
کد خبر: ۸۱۵۵۹۷
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷ 19 January 2020

به گزارش «تابناک»؛ چندی پیش سید هادی کسایی زاده در برنامه زنده رادیو گفتگو با موضوع نقش رسانه در مبارزه با فساد که با حضور دبیر سیاسی خبرگزاری تسنیم (جناب مشکینی) و دبیر استانهای فارس (جناب عسکری) و رییس سابق تعزیزات تهران و چند میهمان دیگر برگزار شد، سید هادی کسایی زاده خبرنگار آزاد در جواب این سؤال که رسانه‌ها چگونه باید بخشهای نظارتی خودشون رو فعال کنند گفت: وقتی که اسم رسانه رو میگوید «مو» به تن آدم سیخ میشه چون ما در کشورمان رسانه‌ای نداریم به این صورت، پس کلا بحث رو تعطیل کنیم.

وی در ادامه افزود: رسانه ها را کنار هم بگذارید به عنوان مثال: آیا روزنامه شهروند هلال احمر یک خط در مورد فساد جدید و دستگیری نوشته است؟ خبرگزاری فارس، تسنیم و روزنامه جوان متعلق به نهادهای امنیتی است و مهر متعلق به سازمان تبلیغات و میزان دست قوه قضاییه است.
تأکید کرد: آیا «برنا» که برای ورزش است تا به حال فساد ورزشی را کار کرده؟ اگر رسیدن به قدرت برای یک سیاستمدار یا یک دولت یا حکومت دو بال داشته باشد یک بالش رسانه و پول است.
کسایی تصریح کرد: برای همین است که مسئولین و چهره ها از محمدباقر قالیباف تا غیروه رسانه دارند از مجمع تشخیص تا جاهای دیگر هم رسانه دارند باید رسانه داشته باشید.
این خبرنگار ضد فساد با بیان سوال که رسانه‌ها چه کسانی را جذب می‌کنند؟، گفت: افرادی مثل خبرنگار و خبرنگار موظفند طبق سیاست‌های آن رسانه عمل کند، طبق قوانین در سایر کشورهای جهان قانون رسانه را باید بپذیریم اما یک قانون آزاد هم دارد، در کشور ما خبرنگار قانون ندارد تا به حال بعد از گذشت ۴۰ سال قانونی دیدید تحت عنوان قانون خبرنگاران؟ در ایران کارت خبرنگاری یک پاپاسی ارزش ندارد.
کسایی در بخش دیگری از سخنان خود، از مشکلات خبرنگاران گفت و با تأکید بر اینکه دست روزنامه‌نگاران بسته است پرداخت، تصریح کرد: اگر خبرنگار بخواهد داخل سازمان ،نهاد یا وزارتخانه برود حراست، رئیس حوزه یا ریاست جلوی در ممانعت می‌کند.
این روزنامه‌نگار آزاد همچنین اعلام کرد: با هیچکس (خبرنگار) نمی‌تواند ارتباط برقرار کند ، باید از قبل هماهنگی انجام بدهد و در هیچ نشست خبری حق ندارد بدون اجازه صحبت کند.
وی با اشتراک گذاشتن تجربیات کاریش ادامه داد: من در مورد موارد که گفتم قطعی صحبت کردم چون ۱۵ سال رسانه کار کردم هم مدیر هم سردبیر بودم و خودم هم رسانه دارم ، در این نظام کار می‌کنم و به خاطر کار خبرنگاری به زندان اوین هم رفتم.
کسایی با اعلام اینکه حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد رسانه‌های کشور یا دولتی هستند یا حکومتی یا سازمانی و یا خصوصی، تأکید کرد: خبرنگاری که در این رسانه‌ها کار می‌کند، نمی‌تواند هرگونه فساد را بازگو کند بلکه فسادی که آن سازمان دستور می‌دهد را کار می‌کند. مثال می زنم: رئیس اوقاف استان تهران ۳ هفته پیش بازداشت شد خبرش را کجا کار کردند؟ این خبر را رسانه‌ها کار کردند اما بعد متوقف شد چون باید متوقف شد! یا مثلاً: آیا بازداشت رئیس سازمان هلال احمر را روزنامه ایران کار کرد؟ آیا روزنامه شهروند کار کرد؟ ما در مورد فساد صحبت می‌کنیم مقام معظم رهبری می فرمایند: با دستمال آلوده نمی‌شود شیشه را پاک کرد. وقتی که خود رسانه از عواملی است که از فرد پول می‌گیرد تا از او حمایت کند چطور می‌تواند علیه فساد مبارزه کند؟
خاطرنشان کرد: روزنامه اعتماد، روزنامه مردم سالاری و روزنامه ابتکار روزنامه اصلاح طلب و مدیر مسئول آنها سه تن از نمایندگان مجلس هستند این روزنامه ها را ورق بزنید آیا با فساد مبارزه کرده‌اند؟ آیا روزنامه ایران در مورد پرونده حسین فریدون صحبت کرده است؟
او افزود: بارها به همکاران و شاگردان گفتم که ما قرار نیست شورش کنیم قرار نیست کودتا کنیم بیایید به کمک همدیگر لایحه‌ای بنویسیم تحت عنوان لایحه حمایت از خبرنگاران تا این کارت خبرنگاری ارزش داشته باشد تا بدانیم وقتی یک خبرنگار از رسانه اخراج می‌شود از کجا باید حمایت بشود، اگر یک خبرگزاری مثل بنده که از خبرگزاری مهر سه بار اخراج شدم بخواهد خبرنگارش را اخراج بکند برای فساد فلان کس ، این خبرنگار چه کار باید بکند؟ ۸ ماه خانه نشین بودم چه کسی از من حمایت کرد، بیمه تأمین اجتماعی من کجاست، من یک خبرنگارم با ۱۵ سال سابقه خبرنگاری و دو سال است که بیمه نیستم کدام قانون برای خبرنگار نوشته شده است؟

آخرین پیام سید هادی کسایی زاده مربوط به سه روز گذشته در کانال تلگرامی خبرنگار ضد فساد مشاهده می‌کنید الان سه روز است که از ایشان بی‌خبر هستیم دستگاه قضایی پاسخ دهد؟

72 ساعته از «سید هادی کسایی زاده» خبرنگار بی‌خبریم دستگاه قضایی پاسخ دهد / کارت خبرنگاری در ایران یک پاپاسی ارزش ندارد!
انتهای پیام/*

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار