سه هزار و پانصد کارگر شرکت زغال‌سنگ کرمان با برآورده نشدن وعده‌های مدیران استان درباره رسیدگی به خواسته‌های صنفی‌شان، دست از کار کشیدند و مقابل محل کار خود تجمع کردند.
کد خبر: ۸۴۹۰۷۱
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵ 11 May 2020

به گزارش خبرنگار ایلنا، سه هزار و پانصد کارگر شرکت زغال‌سنگ کرمان با برآورده نشدن وعده‌های مدیران استان درباره رسیدگی به خواسته‌های صنفی‌شان دست از کار کشیدند.
اول اردیبهشت ماه هم کارگران در سه شهرستان راور، کوهبنان و زرند در اعتراض به تصمیم مدیران برای واگذاری سهام شرکت به بخش خصوصی، دست از کار کشیدند و مقابل دفاتر ائمه جمعه این سه شهرستان تجمع کردند.
کارگران معترض شرکت زغال‌سنگ کرمان در مورد تجمع خود گفتند: پس از برگزاری تجمع اول اردیبهشت ماه، مقام‌‌های استان وعده دادند که تا 10 اردیبهشت ماه به مشکلات کارگران رسیدگی می‌کنند. محقق نشدن این وعده و ملغی نشدن تصمیم واگذاری سهام شرکت زغال‌سنگ کرمان به بخش خصوصی موجب شد، که دست از کار بکشیم.
کارگران همچنین خواهان اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل با اعمال دقیق ضرائب سختی کار، افزایش دستمزد متناسب با عنوان شغلی و سابقه کار و پرداخت دیگر مزایای شغلی هستند.
کارگران شرکت زغال‌سنگ کرمان، افزودند: برخی از ما با داشتن 20 سال سابقه کار در زیر زمین، تنها 2 میلیون و 700 هزار تومان دستمزد دریافت می‌کنیم. این میزان دستمزد با سختی مشاغل و خطرهایی که جان نیروی کار را تهدید می‌کند، منطبق نیست و باید متوقف شود.
پس از تجمع گذشته کارگران معترض با ارسال نامه‌ای به امام جمعه شهرستان راور خواهان اجرای دقیق این خواسته‌ها شدند: تبدیل وضعیت قرارداد کارگران از انجام کار معین به قرارداد دائم، پرداخت حق بیمه و تامین حقوق فروردین ۱۳۹۹کارگران به علت بیماری کرونا، اجرای صحیح، کامل و بدون نقص طرح طبقه‌بندی مشاغل، ضریب شغلی بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور بر اساس قانون استخدامی فولاد در سال‌های دهه ۶۰ و ۷۰ با اجرای سابقه ۱۵ سال کار در معادن زغال‌سنگ، اجرای مفاد قانون کار مخصوصا اضافه کار، اجرای ماده ۹۲ و اجرای ماده ۷ قانون کار امنیت شغلی کارگران را تضمین می‌کند، افزایش دستمزد نسبت به سایر مشاغل و افزایش‌های سالیانه برای کارگران معادن زغال‌سنگ کل استان کرمان .
بر این اساس کارگران به ایلنا، گفتند: انتظار ما از مسئولان استان این است که ظرفیت‌‌های انسانی شرکت زغال سنگ کرمان را به همین راحتی از دست ندهند و با تضمین حقوق صنفی آنها از به خطر افتادن معیشت و امنیت شغلی آنها جلوگیری کنند. اجرای قانون کمترین خواسته‌ی تمام کارگران است.

 

انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار