مدیر پایانه مسافربری سیرجان خبر داد:
مدیر پایانه مسافربری بعثت از اجرا و نصب المان ترکیبی گلیم و بادگیر در محوطه ورودی این پایانه خبر داد.
کد خبر: ۸۷۴۰۸۹
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲ 12 July 2020

به گزارش «تابناک»؛ حسین افشار با بیان این مطلب گفت: ایده اِلِمان ترکیبی گلیم و بادگیر توسط مهدی جهانشاهی هنرمند با سابقه سیرجانی طراحی، اجرا و نصب شده است.

 وی هدف استفاده از نمادهای تاریخی و فرهنگی شهر سیرجان در این اثر را معرفی بیشتر فرهنگ، تاریخ و تمدن کهن شهر سیرجان معرفی این شهر به عنوان شهر جهانی گلیم دانست و اظهار داشت: ابعاد این المان با ارتفاع تقریبی ۳/۵متر، طول ۲ متر و عرض ۱/۵ متر انجام شده و از نظر مصالح در بدنه و سازه از آجر و بتن و در نمای کار آجر قزاقی یا همان آجر نماهای سنتی استفاده شده است؛ همچنین تزیینات کار که نقوش گلیم شیرکی پیچ هست با کاشی هفت رنگ اجرا و به صورت تخصصی طراحی و لعاب گذاری شده است؛ ضمن اینکه در طراحی و ساخت این اثر سعی شده از متریال اصیل و حفظ بافت سنتی و قرار گرفتن این نوع عناصر در قالب یک ترکیب بندی مدرن بهره گیری شود.

 مدیر پایانه مسافربری بعثت در خصوص مدت زمان ساخت این اثر افزود: طراحی و اجرای این طرح از دی ماه سال گذشته آغاز شد که به دلیل شیوع بیماری کرونا با وقفه افتاد و مجدداََ از اردیبهشت ماه امسال روند ادامه کار آغاز شد، مجموعاََ طی چهار ماه طراحی، اجرا و نصب شد.

حسین افشار ضمن تقدیر از شهردار سیرجان در راستای حمایت های بی‌دریغ مبنی بر راه‌اندازی پایانه مسافربری سیرجان که گامی بزرگ و پروژه‌ای ماندگار در سیستم حمل و نقل سیرجان خواهد بود، تصریح کرد: بدون شک می‌توان رضا سروش نیا شهردار ساعی و پرتلاش سیرجان را حامی فرهنگ و تمدن و حافظ آثار تاریخی سیرجان نام برد که با حمایت از اجرای طرح المان ترکیبی گلیم و بادگیر مساعدت کرد. / مهدی طیبی

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار