در نشست شورای شهر کرمان مطرح شد
رئیس شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به ماهیت تاریخی شهر کرمان گفت: جانمایی و احیای دروازه‌های قدیم شهر کرمان باید در دستور کار قرار گیرد.
کد خبر: ۹۴۳۲۶۱
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰ 23 February 2021

 

به گزارش تابناک کرمان، رئیس شورای اسلامی شهر کرمان در نشست عمومی شورای شهر کرمان گفت: از شهردار کرمان و همه همکاران وی برای خرید ۲۰ دستگاه اتوبوس جدید و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی تشکر می‌کنم این اقدام می‌تواند در راستای کاهش بار ترافیکی شهر کرمان و توسعه زیر ساخت‌های حمل و نقل تأثیر گذار باشد.

محمد فرشاد، افزود: امیدوارم در فرصت باقیمانده از این دوره، مابقی برنامه‌های خوب دیگری که شورا و شهرداری برای شهر تدوین کرده‌اند، به سرانجام برسد و اجرا شود.

رئیس شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به ضرورت قدرشناسی از خانواده‌های شهدا گفت: براساس پیشنهاد کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا و شورای مشورتی جوانان شورای شهر، امروز به پاس گرامیداشت یاد و خاطره و مقام ارزشمند بانوان شهیده استان کرمان، لوح تقدیری به خانواده‌های برخی از این شهیدان اعطا می‌شود.

در ادامه، رئیس کمیسیون گردشگری و اصناف شورا با بیان اینکه شهرداری کرمان کار مطلوبی در خصوص احیای بافت تاریخی و آثار تاریخی که بخشی از آنها از بین رفته، انجام داده است، گفت: یکی از این آثار، شش دروازه اطراف شهر است که کرمان نیز در گذشته به نام (شهر شش دروازه) مشهور بوده است.

سیدمحمدرضا معین زاده میرحسینی، با اشاره به اینکه برخی از گردشگران که به کرمان وارد می‌شوند، براساس آنچه که در کتب تاریخی و اسناد خوانده‌اند، به دنبال همین شش دروازه شهر هستند، گفت: اما متأسفانه هیچ اثری از آنها باقی نمانده است.

وی افزود: خوشبختانه شهرداری کرمان با انتخاب یک مشاور، بر اساس کتب و اسناد رسمی و تحقیق میدانی، احیای این شش دروازه را در دستور کار قرار داده است.

رئیس کمیسیون گردشگری و اصناف شورا ادامه داد: به جز دروازه «سلطانی»، محل پنج دروازه دیگر به اجماع آرا، مشخص شده است.

معین زاده میرحسینی خاطرنشان کرد: گزارش ارائه شده از جانماییِ این پنج دروازه، در کمیسیون گردشگری و اصناف شورا به تصویب رسید، اما مقرر شد طرح نهایی و نحوه ارائه طرح این دروازه‌ها برای تصویب به کمیسیون ارائه شود.

وی افزود: دروازه «ریگ آباد»، نخستین دروازهای است که برای اجرا در نظر گرفته شده است؛ چراکه در مجاورت بازار و میدان «قلعه محمود» که در حال بازسازی است، قرار گرفته است.

رئیس کمیسیون گردشگری و اصناف شورا، بر تکمیل پروژه میدان شهدا (مشتاق) نیز تأکید کرد و گفت: براساس پیشنهاد دو تن از اعضای شورا در این کمیسیون، باید هرچه زودتر این پروژه تعیین تکلیف شود.

رئیس شورای اسلامی شهر کرمان نیز در خصوص پروژه میدان شهدا گفت: با توجه به اینکه بالای ۹۰ درصد از کار میدان انجام شده، باید تا پایان این دوره هر کاری که برای رفع بلاتکلیفی و تکمیل این پروژه نیاز است، با نظر کارشناسان انجام شود.

در ادامه، منصور ایرانمنش، یکی از اعضای شورای اسلامی شهر کرمان، با اشاره به نزدیک شدن به ایام نوروز، بر عدم صدور مجوز حفاری توسط شهرداری تأکید کرد.

وی همچنین با تأکید بر ساخت پارکینگ طبقاتی در چهارراه سمیه گفت: در این محدوده، به دلیل وجود ساختمان‌های متعدد پزشکان، خودروهای زیادی در کوچه‌های ابتدایی خیابان جهاد پارک می‌کنند که موجب نارضایتی ساکنان این محدوده شده است.

ایرانمنش افزود: اگرچه شهرداری در این محدوده چند قطعه زمین خریداری و یکی دو پارکینگ مسطح احداث کرد، اما کفاف این منطقه را نمی‌دهد؛ بنابراین، از شهرداری می‌خواهیم هرچه زودتر نسبت به ساخت پارکینگ طبقاتی در این منطقه اقدام کند و یا اگر اقدامی شده، اطلاع رسانی شود.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا نیز گفت: با پیشنهاد شهرداری در خصوص پرداخت هزینه صدور پروانه ساخت یک باب گرمخانه در ابتدای جاده ماهان، به مساحت ۵۰۰ مترمربع، به صورت مشارکتی با بنیاد خیریه بناهای ماندگار شهرداری، پس از تعیین تکلیف در کمیسیون ماده ۵ موافقت شد که در صورت موافقت اعضای شورا، به تصویب خواهد رسید.

رئیس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا نیز به موارد مطرح شده در کمیسیون متبوع خود اشاره کرد و گفت: سمپوزیوم مجسمه سازی که شهرداری در دوره‌های قبل برگزار کرده، به عنوان یک الگو در این زمینه در سطح کشور مطرح است و اگرچه در سایر استان‌ها نیز سمپوزیوم برگزار شده، اما به خاطر کیفیت و سطح برگزاری، سمپوزیوم کرمان همچنان در کشور زبانزد است.

وی با بیان اینکه قرار است سمپوزیوم مجسمه سازی دیگری در فروردین ماه ۱۴۰۰ برگزار شود، گفت: با اعلام فراخوان، در مرحله اول ۱۱۰ هنرمند ۲۴۰ اثر ارسال کرده‌اند که از این تعداد، ۱۳ هنرمند که یک نفر آنها از کشور ایتالیاست، در این سمپوزیوم شرکت خواهد کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورا ادامه داد: قیمت یک اثر از مجسمه‌های دوره قبلی، حتی تا یک میلیارد تومان هم رسیده است؛ بنابراین، این اقدام می‌تواند علاوه بر ارزش معنوی، در حوزه مالی هم برای شهرداری مفید باشد.

لری با بیان اینکه پیشنهاد یک بخش ویژه جهت ساخت یادمانی از سردار دل‌ها، در این سمپوزیوم داده شده است، گفت: امیدواریم این سمپوزیوم باعث ارتقای جایگاه شهر و استان کرمان در این زمینه شود.

وی، به درخواست شهرداری کرمان برای خواهرخواندگی با شهر «غزیان امتان» ترکیه نیز اشاره کرد و گفت: این شهر به خصوص در صنایع دستی مثل مس و یا محصولاتی مثل پسته و وجود موزه دفاع، تشابهاتی با شهر کرمان دارد و جمعیت آن کمتر از دو میلیون نفر است؛ ضمن اینکه از لحاظ تاریخی و فرهنگی نیز با شهر کرمان قرابت دارد.

رئیس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان شورا نیز به شش گروه آسیب دیدگان اجتماعی ازجمله متکدیان، معتادان متجاهر، ولگردها، زنان و دختران آسیب دیده یا در معرض آسیب، کودکان خیابانی و افراد دارای اختلال روانی اشاره و تأکید کرد: بنابراین، شهرداری باید با حمایت و همکاری تمام نهادهای مردم نهاد، نسبت به ساماندهی و رفع مشکلات این گروه‌ها اقدام کند.

احمد حسن زاده افزود: از آنجا که در برخی موارد شاهد افزایش برخی از این گروه‌های آسیب دیده در سطح شهر هستیم؛ با توجه به شرایط بیماری کووید ۱۹، شهرداری باید به طور جدی در این خصوص وارد شود تا معضلات اجتماعی کاهش پیدا کند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار