مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از ۱۲۴ هزار فقره سند مالکیت حدنگار در استان صادر شده، از رشد ۲۴ درصدی حدنگاری نسبت به سال گذشته خبر داد.
کد خبر: ۱۱۵۸۸۰۸
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۷ 13 March 2024

به گزارش تابناک کرمان، سیدمهدی هاشمی امروز، ۲۳ اسفندماه ضمن ارائه گزارش جامعی از وضعیت حدنگاری به تشریح موانع و چالش‌های این امر بویژه در زمینه صدور اسناد اراضی کشاورزی پرداخت و افزود: برخی دستگاه‌ها با تفاسیر خاص از قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی، به استعلام‌ها ادارات ثبت اسناد پاسخ منفی ارائه می‌کنند.

وی اضافه کرد: اکثر اراضی کشاورزی در عمل خرد شده و با توجه به اینکه ماده ۳ قانون جامع حدنگار مصوب ۱۳۹۳، مقرر کرده هیچ نقطه‌ای از کشور فاقد سند نباشد، تمسک به حدنصاب‌های موضوع قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی که در سال ۸۵ به تصویب رسیده، وجاهت قانونی ندارد.

هاشمی با اشاره به تحقق ۳۰ درصدی حدنگاری اراضی کشاورزی اظهار کرد: تاکنون ۲۲۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سنددار شده که به منظور تسریع در امر حدنگاری و کاهش بار مالی کشاورزان متقاضی دریافت سند، قرارداد‌های نقشه‌برداری با شرکت‌های مشاور منعقد شده و برای پلاک‌های رفع تداخل شده، عملیات تهیه نقشه اراضی کشاورزی به صورت رایگان صورت می‌گیرد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان افزود: اسناد مالکیت حدنگار (تک‌برگ) از ضریب امنیتی بالایی برخوردارند و نقش قابل توجهی در کاهش جرم جعل ایفا و نیز بستر ارائه خدمات الکترونیک و هوشمند را فراهم می‌کند و چنانچه ارائه هرگونه خدمت به اسناد دفترچه‌ای ممنوع شود، نقش بسزایی در ترغیب دارندگان این اسناد برای اقدام به تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک‌برگ ایفا می‌کند.

وی با اشاره به رشد چشمگیر صدور اسناد مالکیت در سال جاری گفت: امسال با تلاش جهادی همکارانم و حضور در ساعات غیراداری و ایام تعطیل توانستیم قریب به ۱۲۴ هزار فقره سند مالکیت صادر نماییم که نسبت به سال گذشته رشد ۲۴ درصدی داشته است.

برچسب ها: کرمان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار